Hasta ve Bakım


PKU diyetisyen servisi

Nedir?

Fenilketonüri (PKU) tedavisinde yaşam boyu diyet, kabul edilen esas tedavi. Diyete uyum, PKU’lu bireylerin diyete ne kadar uyduklarının iyi bir göstergesi olan kan fenilalanin düzeylerinin daha iyi kontrol altında tutulmasını sağlıyor. Bu uyum ile elde edilen düşük kan fenilalanin düzeyleri ise çocuğun normal bir birey olarak gelişmesini desteklemektedir. Nutricia olarak, bağımsız servis sağlayıcı tarafından PKU’lu bireylerin ev ziyaretleri yapılarak diyetlerine uyumlarını artırmayı hedefledik.

Nasıl işliyor?

Bu servis şu anda Ankara yerleşik bir diyetisyen ile yürütülüyor. PKU’lu bireyler hekimlerinin uygun görmesi halinde, hekimleri tarafından kendilerine verilen telefon numarasından diyetisyene ulaşıyorlar ve randevulaşılıyor. PKU’lu bireyin ikametine bağlı olarak ev ziyareti ya da öncelikle bir telefon ziyareti planlanıyor. Her ziyarette kişinin ihtiyacına bağlı olarak ziyaret sıklığı belirlenip, bir sonraki ziyaret planlanıyor. Aileler ile görüşmeler hakkında belli sıklıkta hekimlerine geri bildirimde bulunuluyor.

Ev ziyaretinde neler yapılıyor?

Diyetisyen, ziyaretinde önerilen diyet tedavisini sorduktan sonra, annenin uygulamasını detaylı soruyor ve eğer diyete uyumsuzluk varsa, sebebini bularak çözmeye yardımcı oluyor. Ayrıca annelerin hekimlerine sormayı unuttukları ya da sorup yanıtlarını unuttukları soruları da yanıtlıyor. Genel olarak yasaklı yiyeceklerden bahsedip, diyete uyum ile çocuğunun normal sağlıklı bir erişkin gibi olabileceğini hatırlatıyor. Bir sonraki ziyaret planlaması ile ziyareti sonlandırıyor.

PKU diyetisyen servisi; Nutricia’nın koşulsuz desteği ile Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır.